Droga mamo! Drogi Tato!

Twoje dziecko już 1 września zacznie uczęszczać do naszego przedszkola. To będzie wielka chwila nie tylko dla niego, ale i dla Ciebie i całej rodziny. Wielkie przeżycie, a nawet… stres. W domu, w znanym otoczeniu, czuje się ono pewnie i bezpiecznie, a przedszkole może napełniać je strachem. Jednak nieraz większy lęk o swoje pociechy przeżywają rodzice.
Niestety w obecnych warunkach nie możemy się z Państwem spotkać na zebraniu informacyjnym, dlatego też przedstawiamy Państwu kilka wskazówek jak przygotować dziecko i siebie do nowej sytuacji, aby okres adaptacji dziecka do warunków przedszkolnych przejść w miarę bezboleśnie.
Prosimy, skorzystajcie z naszych rad i wskazówek, a na pewno będzie łatwiej Wam i dziecku przeżyć dramat rozstania.

Organizacja pracy przedszkola

Nasze przedszkole pracuje w godzinach od 6:30 do 17:00.
Dzieci przyprowadzamy do godz. 8:30 (wtedy zaczynamy śniadanko), lecz postarajcie się nie robić tego na ostatnią chwilę – zarezerwujcie sobie czas na spokojne przebranie się w szatni i pożegnanie.
Posiłki w naszym przedszkolu przygotowywane są u nas na miejscu, w przedszkolnej kuchni.
Śniadanie godz. 8:30
II śniadanie godz.11:00
Obiad (zupa + II danie) – 13:15
Jeśli dziecko będzie odbierać z przedszkola osoba inna, niż rodzice (babcia, dziadek, starsze rodzeństwo, ciocia itp.), musicie Państwo napisać upoważnienie (na druku przygotowanym przez przedszkole).
Wszystkie niezbędne dokumenty otrzymacie w pierwszym dniu przedszkola.

Jak można ułatwić dziecięcą adaptację do przedszkola – rady dla rodziców:

 •  pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniach do przedszkola – wspólnie skompletujcie wyprawkę. Daj  maluszkowi możliwość przyzwyczajenia się do tych rzeczy w domu, tak aby w placówce były dla niego bliskie i łatwe do rozpoznania;
 • stopniowo przyzwyczajaj dziecko do rozłąki – rozstania z rodzicami łatwiej akceptują maluszki, które mają w tym zakresie pewne doświadczenie. Rozumieją, że zniknięcie rodzica z pola widzenia nie jest na zawsze, a zabawa pod opieką babci, cioci czy opiekunki też może być przyjemna;
 • pomóż maluszkowi opanować umiejętności samoobsługowe – poziom ich opanowania ma  wpływ na poczucie bezpieczeństwa i niezależności dziecka. Dobrze, gdy przedszkolak samodzielnie je, umie posługiwać się łyżką i widelcem, potrafi załatwiać potrzeby fizjologiczne (okres letni jest idealny na przeprowadzenie treningu czystości!), samodzielnie myje ręce;
 • opowiadaj dziecku jak wygląda dzień w przedszkolu – łatwiej mu będzie zrozumieć rytm dnia w placówce;
 • nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, przekazując maluszka nauczycielowi;
 • jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola drugi rodzic lub inna osoba, którą dziecko zna;
 • nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić;
 • nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupywania, lecz raczej nagrody. Z czasem ten bodziec stanie się zbędny;
 • kontroluj, co mówisz. Zamiast: „już możemy wracać do domu”, powiedz: „teraz możemy iść do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk;
 • nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po powrocie do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu – to powoduje niepotrzebny stres. Zamiast pytać: „Co jadłeś”, zapytaj „Z kim się bawiłeś?”
 • staraj się określać, kiedy przyjdziesz po dziecko w miarę dokładnie: nie mów „przyjdę, kiedy skończę pracę”, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice ją kończą. Lepiej powiedzieć: „odbiorę cię z przedszkola po podwieczorku/po obiedzie”. To dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by DOTRZYMYWAĆ SŁOWA!
 • staraj się w początkowym okresie, w miarę możliwości, odbierać dziecko wcześniej – maluszek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi. Skracaj go do 4-5 godzin, a gdy dziecko się przyzwyczai,  możesz go wydłużyć;
 • pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, staraj się nie okazywać maluszkowi swojego niepokoju (przekazujesz mu wtedy swoje obawy) – okazuj dziecku radość i ciesz się razem z nim, że idzie do przedszkola;
 • każde dziecko uspokaja się w zasadzie zaraz po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, wielość zabawek, a życzliwa i uśmiechnięta pani zawsze dziecko przytuli, weźmie na kolana i uspokoi, zajmując uwagę dziecka czymś miłym i pozytywnym;
 • wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do nauczyciela. To osoba, która spędza z dzieckiem większość dnia, więc doskonale je zna i jest kompetentna w swoim zawodzie. Na pewno uzyskasz pomoc i osiągniesz porozumienie. Dziecko widząc, że rodzice rozmawiają z nauczycielem, czuje się bezpieczne.
Ale oto najważniejsza rada:
JEŚLI poczujesz, że nic z tego, że chyba nigdy nie przyzwyczaisz się do przedszkola, pomyśl:
JUTRO BĘDZIE LEPIEJ!!!!

 

Co do przedszkola na początek?

Początkującemu przedszkolakowi na pewno przyda się kilka rzeczy. Postarajcie się przygotować je razem z dzieckiem.
 1. Dres – to najwygodniejsze ubranie do zabawy i harców w przedszkolu. Łatwo go dziecku samodzielnie zdjąć i założyć. Pamiętaj, aby strój był dla dziecka wygodny i aby samo (bądź z niewielką pomocą nauczyciela) umiało podciągnąć spodenki lub getry.
 2. Strój dla modnisi – jeżeli Twoja córeczka za nic w świecie nie będzie chciała założyć wygodnej bluzy i spodni od dresu, zaproponuj jej bardziej „elegancką” wersję: bawełnianą bluzeczkę i niegniotącą się krótką spódniczkę na gumce.
 3. Kapcie – muszą być wygodne, z dobrą antypoślizgową podeszwą, łatwe do zakładania (rzepy, klamerka)
 4. Worek – kup w ulubionych kolorach malucha. Później można na nim wyszyć jakiś charakterystyczny znaczek. Dzięki temu dziecko nie pomyli go z workiem kolegi
 5. Dodatkowe ubranka – dobrze jest zostawić w przedszkolu ubranka na zmianę
  w woreczku. Maluch co prawda umie korzystać z toalety, ale może zdarzyć się wpadka.
 1. Gumki i spinki – jeśli Twoja córeczka ma długie włosy, niezbędny będzie zapas gumek i spinek do włosów. Warto kupić ich więcej, bo łatwo się gubią. Włosy dziewczynka powinna mieć tak upięte, by nie przeszkadzały jej w zabawie i jedzeniu.
Informacje na temat odpoczynku dzieci (leżakowania) oraz zajęć dodatkowych przekażemy Państwu w pierwszych dniach września, gdy spotkamy się w murach przedszkola.
Szczegóły dotyczące organizacji naszej pracy znajdziecie na stronie internetowej przedszkola:
www.przedszkole148.wroclaw.pl